Fegy Polgárőr és Tűzoltó Egyesület az Év Polgárőr Egyesület kitüntetését vehette át !

2025.03.14-én  a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen a Szent László Kápolnában az OPSZ szervezésében 1848/49 Forradalom és Szabadságharc tiszteletére ünnepélyes megelékezés keretén belül az egyesületünk a Pest Vármegyei Polgárőr szövetség ajánlása alapján az Év Polgárőr Egyesület kitüntetést kapta meg az elismerést átadta Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára és Dr. Túrós András, az OPSZ elnöke.

Gratulálok a csapatomnak mert ez egy közös munka eredménye !


Új székházat avatott a FEGY - Gyál

2024. május 10-én megtörtént a FEGY Polgárőr és Tűzoltó Egyesület új székházának hivatalos átadása. Az egyesület régi álma vált valóra azzal, hogy saját épületbe kerültek, amelyet ráadásul a működéshez szükséges módon alakíthattak ki, a szükséges helyiségekkel, tűzoltó szertárral, 24 órás ügyeleti központtal, közösségi terekkel. Az új székház a Bajcsy-Zsilinszkiy utca 93. alatt található, telefonszáma és egyéb elérhetősége viszont változatlan maradt.

Kalmár Róbert az egyesület elnöke 2020 őszén egyeztetett Pápai Mihály polgármesterrel az új székház gondolatáról, majd a képviselő-testület megszavazta és az egyesületnek adományozta 20 évre az épületet, melyet napjainkra sikerült felújítani magánszemélyek, vállalkozók és az egyesület megtakarításából közel 80 millió forintból.

Az ünnepségen többek között beszédet mondott dr. Szűcs Lajos országgyűlési képviselő, Pápai Mihály Gyál város polgármestere, Gyimesi István nyugalmazott polgármester, Gyál díszpolgára, valamint Kalmár Róbert a FEGY Polgárőr és Tűzoltó Egyesület elnöke. A Gyáli Bartók Béla Általános Iskola első osztályos tanulói rövid műsorral köszöntötték a megjelenteket.

Az átadó ünnepség szoboravatással folytatódott. Az épület előtt leleplezték Bálint József, Magyar Kultúra Lovagja ezüst érdemkereszttel kitüntetett faszobrász alkotását, Szent Flórián a tűzoltók védőszentjének szobrát, amelyet a Horoszcoop Kft. adományozott, az alapanyagul szolgáló fatörzset pedig Takács Tivadar ajánlotta fel Tengőd településről.

Az eseményen részt vett dr. Szűcs Lajos országgyűlési képviselő; Pápai Mihály Gyál város polgármestere; Nagy József Elek alpolgármester; Gyimesi István nyugalmazott polgármester, városunk díszpolgára; Karikás Pál Péter, városunk díszpolgára, a Gyáli Ipartestület tiszteletbeli elnöke; Kiss Judit, a Pest Vármegyei Kormányhivatal Gyáli Járási Hivatalának vezetője; Gyimóthy Zsolt református lelkész; dr. Káposztássy Béla plébániai kormányzó; dr. Branyiczki Márk dandártábornok, a Pest Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója; Gere Imre ezredes, a Pest Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Monori Katasztrófavédelmi Kirendeltségének vezetője; Oláh Péter tűzoltó alezredes, FKI Dél-pesti Katasztrófavédelmi Kirendeltség vezetője; Handbauer Péter tűzoltó ezredes, a Dél-pesti Katasztrófavédelmi Kirendeltség tűzoltósági felügyelője; dr. Pitner-Búzás Judit tűzoltó alezredes,  polgárvédelmi felügyelő; Szabó Gyula tűzoltó alezredes, a XX. kerületi Tűzoltó-parancsnokság tűzoltóparancsnoka; Tordai László alezredes, a  Bp. XIX. kerületi Tűzoltó-parancsnokság tűzoltóparancsnoka; Szabó István nyugalmazott százados, a Pest Vármegyei Tűzoltó Szövetség alelnöke; Rumó Gábor alezredes, a Dabasi Rendőrkapitányság Gyáli Rendőrőrsének őrsparancsnoka; dr. Sógor Zsuzsanna százados, a Dabasi Rendőrkapitányság Gyáli Rendőrőrsének őrsparancsnokhelyettese; valamint dr. Bilisics Péter, a Pest Vármegyei Polgárőr Szövetség elnöke.

Az épületet felajánlotta: Gyál Város Önkormányzata
A felújítást vezette: Kalmár Róbert elnök
Finanszírozta: FEGY Polgárőr és Tűzoltó Egyesület

A felújításban és támogatásban résztvevő kivitelezők:
Felsőpakony Nagyközség Önkormányzata
Barkó-acél Kft. / Barkóczi László
Bácsi konténer / Bácsi Tamás
Color Spray Mural / Csík Miklós
Dabasi Építő Kft. / Dabasi Tibor
Sóder Depó Gyál / Kovács Balázs
Kimbál – Bau Kft. // Kovács Imre
Max Parketta / Hidi József
Thermo Safety Kft. / Hidi Attila
Burkolat Jel Kft. / Mihályi Ferenc
Szász Therm / ifj. Szász Péter
Nirbau Kft. / Nyirán Balázs
Consent Hungary / Berencsi Tamás
Vezúv Kalmár Kft. / Kalmár Róbert
Gulyás Gold Kft. / Gulyás József és Gulyás Márió
Pepita festékház
Witzing Tüzépker
Pál Kárpit / Pál László és Pál Erika
Williams Televízó
STV Protect Kft. / Schweier Ferenc
Gyáli Ipartestület
Ganser Ablaktechnikai Kft. / Hegymegi István
PMGO KFt. / Tamás Péter
Éden Park étterem és pizzéria
Arany János Közösségi Ház és Városi Könyvtár
Otthon Építás / Gavló János
Horoszcoop Kft.
Nagy Péter vállalkozó
LLG Impex Kft. / Dr. Lengyel Gábor
Stylus-Bau Kft. / Kovács Tibor
Merébe Kft. / Cseszkó Tibor
Főnix Tűzép Láng Gyál
Juhász Jácint
Berki Tibor Szállító és Építőipari Kft.
Jónás Kft. / Jónás Ferenc és Jónás Béla
S.O Bt.
Turcsán és Társa Kft. / Turcsán János és Turcsán Attila

Az egyesület részéről:
Zagyva László egyéni vállalkozó, Varga István egyéni vállalkozó, Börcsök Kata, Atalai Zsuzsanna, Bagdi Gyula egyéni vállalkozó, Balogh Boglárka, Budai László, Füzesi János, Gazsó Csaba, Gazsóné Katona Tünde, Hajdú Sándor, Juhász Tibor egyéni vállalkozó, Kiss Anna Sára, Kovács Róbert, Kovács Tamás, Kónya Csaba, Kőszegi Béla, Léber Gergő, Németh Alexandra, Orosz Lilla, Ragó István, Sápi Benedek, Soós Miklós, Szebeni Zsolt, Tarsoly Imre, Trucza Ádám, Zeitler János

A FEGY ifi tagozatából:
Vadász István, Vadász Kira, Krizsán István, ifj. Balázs Zsolt, ifj. Ragó István

A FEGY Polgárőr és Tűzoltó Egyesület története

Az Egyesület szerveződése 1989-ben kezdődött meg, a gyáli Faluvédő Egyesület (FEGY) 1990-ben alakult, egyesületünk így az ország egyik legnagyobb múltú polgárőrsége. A kezdetekkor az Egyesület tagsága mindössze 10 fő volt, a működés feltételeit a tagok önerőből biztosították, saját járművekkel, szabadidőben járőröztek a település utcáin.

Az évek során a tagság és az Egyesület eszközállománya is folyamatosan bővült. A fejlődésben jelentős szerepet játszott a település önkormányzata, amely a közbiztonság javításának céljából erkölcsileg és anyagilag is folyamatosan támogatta szerveződésünket.  A közbiztonság javítása mellett segítséget nyújtottunk baleseteknél, eltűnt személyek felkutatásában, árvízvédelemnél, sőt számos esetben tűzoltásnál is.

1996-ban Gyál település városi címet kapott, ekkor Egyesületünk neve FEGY Polgárőrség Gyál-ra változott, a FEGY elnevezést a hagyományokat ápolva azóta is megőriztük.

1998-ban jelentős technikai fejlesztéssel riasztó rendszerek telepítését, illetve ehhez kapcsolódóan távfelügyelet biztosítását kezdte meg Egyesületünk, amellyel napjainkban is a lakosság és a közületek rendelkezésére állunk, hozzájárulva a közbiztonság javításához.  A távfelügyelet biztosításához 0-24 órás felügyeleti központos létesítettünk a hozzá tartozó kommunikációs hálózattal, illetve folyamatos járőrszolgálattal. Járőreink a kapott riasztásra minden esetben azonnal indulnak és megteszik a szükséges intézkedéseket. A távfelügyelet ma már mintegy 700 gyáli magáningatlan és számos közintézmény, illetve telephely, vállalkozás biztosítását látja el. Az e tevékenységből származó bevétel, illetve lakossági támogatás biztosítja a polgárőri valamint katasztrófavédelmi tevékenységünk nyújtásához szükséges anyagi háttér túlnyomó részét.

2002-ben Egyesületünk megszervezte a Szomszédok Egymásért Mozgalmat (SZEM) Gyálon, a legsikeresebb időszakban ennek tagsága megközelítette az 500 főt. A figyelmes szomszédok bejelentései számtalan bűnesetnél nyújtottak segítséget. A lakosságtól kapott információk a mai napig jelentős segítséget nyújtanak munkánk során. 

A következő nagy lépés Egyesületünk életében 2008-ban történt, amikor a polgárőri feladatkörünket hivatalosan is kibővítettük a tűzoltási – műszaki mentési tevékenységgel. E feladatkör ellátásához számos tagtársunk vett részt önkéntes tűzoltói alaptanfolyamon, emellett együttműködési megállapodást közöttünk a helyileg illetékes Katasztrófavédelmi szervezetekkel. Ekkor Egyesületünk neve ismét módosult: a FEGY Polgárőr és Tűzoltó Egyesület Gyál került bejegyzésre, s Egyesületünk ettől az évtől rendelkezik önálló csapatzászlóval is.

A Katasztrófavédelmi feladatok ellátásához az Egyesület önerőből vásárolt egy Mercedes-Benz 408-as típusú tűzoltó gépjárműfecskendőt, amely 2008 szeptemberében, ünnepélyes keretek között felszentelésre került. E jármű – 46 éves korát meghazudtolva – a mai napig aktív állományban van, az évek alatt több száz káreset felszámolásánál nyújtott stabil hátteret tűzoltóink tevékenységéhez.

2009-ben jött létre a FEGY Ifjúsági Tagozat, amelynek célja az utánpótlás nevelése volt. Az Ifjúsági Tagozat működéséről részletesebb leírást találhat itt. A tagozat jelenleg is működik, az évek során 100-nál is több gyermek vett részt foglalkozásainkon, rendezvényeinken.

2015-ben jelentős megtiszteltetés érte Egyesületünk munkáját azzal, hogy a Fővárosi Katasztófavédelmi Igazgatóság a munkánk elismerése mellett támogatásként az Egyesületnek ajándékozott egy Steyr gyártmányú, egy korábbi baleset miatt a használatból évekkel korábban kivont gépjárműfecskendőt. A jármű teljes felújítását az Egyesület – számos vállalkozói felajánlás, pénzbeli és tárgyi segítségnyújtás mellett – két év alatt tudta megoldani, jelentős részben a tagtársak saját munkájával. A teljesen újszerű állapotúra felújított jármű felszentelése 2018-ban került sor. Ma már ez a korszerű jármű biztosítja a legmagasabb szintű beavatkozási erőt a káreseteknél.

2019-ben Egyesületünk egyike lehetett annak az öt magyarországi önkéntes tűzoltó egyesületnek, amely 3 hónapos csapatpróbára megkapta a BM Heros Zrt. által kifejlesztett, Mahindra alapvázra épülő, kifejezetten ÖTÉ-k (önkéntes tűzoltó egyesületek) számára kifejlesztett beavatkozó járműszerek egyikét. A három hónapos próbaidőszak során a gépjármű mintegy 27(!) vonulásban vett részt, az így szerezett tapasztalatok dokumentálásával Egyesületünk jelentős segítséget nyújtott a jármű gyártói továbbfejlesztéséhez. 2019 decemberében Egyesületünk – adományként – végleges tulajdonába megkapta a teljesen felszerelt, azonnali beavatkozásra alkalmas gépjárművet, ezzel a katasztrófavédelmi járműparkunk 3-ra növekedett.

A jelentős vállalkozói támogatásoknak köszönhetően 2019-2020 folyamán lehetőségünk nyílt az elöregedett, leromlott állapotú polgárőr-járőrautóink cseréjére. Így két egymást követő évben egy-egy korszerű, új, a legszigorúbb Euro6 környezetvédelmi határértékeket is teljesítő motorral felszerelt járőrautót állítottunk szolgálatba, amellyel járőrtevékenységünk eszközparkja a következő évekre stabilan biztosított.

2019-ben kezdte meg Egyesületünk a tűz-átjelzési szolgáltatás nyújtását, első körben a helyi közintézmények átjelzési feladatának átvételével. A szolgáltatás hátterét biztosító technikai fejlesztések anyagi hátterének megteremtésében jelentős támogatást nyújtott Gyál Város Önkormányzata. A kiépített műszaki háttér szinte korlátlan további rácsatlakozást tesz lehetővé, így a következő évek fontos feladatának tekintjük e tevékenység kiterjesztését, újabb ügyfelek bevonását a rendszerbe.

A FEGY Polgárőr és Tűzoltó Egyesület tagsága az elmúlt 30 év során folyamatosan bővült és jelentősen változott. A jelenleg mintegy 50 fős aktív tagság mellett 20 fős pártoló tagsággal rendelkezünk, emellett Egyesületünk állományát gazdagítja két tiszteletbeli tagunk is. Aktív tagjaink mintegy két-harmada rendelkezik 40 órás önkéntes tűzoltói szaktanfolyami végzettséggel. Tagjainkat folyamatosan képezzük, e folyamatos fejlődéssel tudjunk eleget tenni a 21. század, Egyesületünk alapítása óta jelentősen megváltozott elvárásainak. Céljaink között szerepel a tűzoltási és a műszaki mentési feladatok ellátásához szükséges felszerelések korszerűsítése és a szaktudás bővítése, hosszabb távon pedig a két fő tevékenységi (polgárőri és katasztrófavédelmi) kör számára együttes, független és önálló bázis létrehozása.

Az eddig elért eredményeinket köszönjük a tagok áldozatos munkájának, a hátteret biztosító családjainknak, valamint az Egyesület összes támogatójának!